Eesnäärme adenoom: ravi põhimõtted

Eesnäärme adenoomi all kannatab kogu maailmas umbes 30 miljonit meest - iga kolmas üle 50-aastastest tugevamast soost ja peaaegu 90% üle 90-aastastest meestest. Isegi näärme väikese suurenemisega mahus võib kaasneda kõnekas kliiniline pilt, mis vähendab elukvaliteeti. Lisaks on rahva seas arvamus, et healoomuline kasvaja on vähist vaid kiviviske kaugusel.

mehe prostatiidi sümptomid

Prognoosi parandamiseks ja seisundi leevendamiseks neelavad mehed tablette käputäie kaupa. Kuid uroloogid hoiatavad: mitte kõik adenoomi ravimeetodid pole tõhusad. Pealegi ei vaja patsient alati üldse ravi.

Miks mina?

Siiani ei ole eesnäärme hüperplaasia usaldusväärsed põhjused teada, kuid selle haiguse ja paljude muude patoloogiate ja seisundite vahel on leitud seos.

Eesnäärme adenoomi tekke oht on suurem ebasoodsa pärilikkusega (haiguse perekonnaajalugu), samuti ülekaalulisuse, II tüüpi suhkurtõve ja erektsioonihäiretega meestel. Istuva eluviisiga inimesed on sagedamini eesnäärme healoomulise suurenemisega võrreldes tugevama soo sportlike ja aktiivsete esindajatega.

Vanus on endiselt üks peamisi adenoomi riskitegureid. Haigus möödub alla 40-aastastest meestest harva. Vanusega seotud adenoomide "selektiivsus" on seotud füsioloogiliste muutustega hormonaalses tasemes 50 aasta pärast. Sellega seoses peavad paljud eksperdid eesnäärme hüperplaasiat vanemas eas normaalseks seisundiks.

Kas see on peaaegu vähk?

Hea uudis on ka neile, kes põevad BPH-d. Eesnäärmevähi korral on hüperplaasia seotud ainult üldiste sümptomite ja eesnäärmespetsiifilise antigeeni (PSA) kõrgenenud tasemega.

Pahaloomulise haiguse välistamiseks peaksid mehed urineerimisel tekkivate probleemide korral pöörduma arsti poole. Kui kinnitatakse näärme suurenemise healoomuline olemus, saab hingata kergelt: adenoom ei suurenda vähiriski ja veelgi enam "ei degenereeru" vähiks.

Kas on vaja ravida?

Kui adenoomi sümptomid on üsna kerged ja ei too meestele tõsist ebamugavust, vähendatakse haiguse ravi . . . ootamiseks. Siiski on vaja mõningaid elustiili muutusi, nimelt:

 • regulaarne urineerimine, sealhulgas tungi puudumisel;
 • vasokonstriktorite ninatilkade (ksülometasoliin jt) ja antiallergiliste ravimite, eriti 1. põlvkonna antihistamiinikumide (kloropüramiin, klemastiin jt), mis võivad kaasa aidata uriinipeetusele, tagasilükkamine;
 • minimeerides alkoholi ja kofeiini tarbimist, mis ärritavad kuseteid ja millel on adenoomis soovimatu diureetiline toime;
 • stressitegurite mõju vähendamine;
 • regulaarne kehaline aktiivsus;
 • külmutamine tõrjutus;
 • vaagnalihaste tugevdamine Kegeli harjutustega.

Kui vaatamata elustiili muutumisele muutub adenoomi kliiniline pilt selgemaks või esialgu tekitavad selle sümptomid mehele tõsist ebamugavust, siis määratakse ravimid.

Kuidas ravida?

Eesnäärme adenoomi korral kasutatakse mitme farmakoloogilise rühma ravimeid.

 1. Alfa blokaatorid.Nende hulka kuuluvad doksasosiin, tamsulosiin, prasosiin. Nad blokeerivad valikuliselt eesnäärme silelihases, kusepõie kaelas ja eesnäärme kusiti, samuti põies endas paiknevad retseptorid. See toob kaasa silelihaste toonuse vähenemise ja haiguse sümptomite vähenemise. Mõju ilmneb 1-2 nädalat pärast ravi algust, kuigi mõnikord märkavad mehed paranemist juba esimestel ravipäevadel.
 2. 5-alfa reduktaasi inhibiitorid.Selle rühma ravimid - finasteriid ja dutasteriid - blokeerivad ensüümi, mis muudab meessuguhormooni testosterooni selle aktiivsemaks vormiks, dihüdrotestosterooniks. See viib eesnäärme suuruse vähenemiseni ja adenoomi sümptomite leevendamiseni. Siiski tuleb meeles pidada, et aktiivse testosterooni taseme langust võib seostada väga soovimatute kõrvaltoimetega, nagu erektsioonihäired ja libiido langus.
 3. Kombineeritud ravi.Patsientidele, kellel on tõsised adenoomi sümptomid koos näärme suuruse olulise suurenemisega, võib välja kirjutada alfablokaatorite ja 5-alfa-reduktaasi inhibiitorite kombinatsioone. Venemaa turul on registreeritud kompleksne ravim, mis sisaldab dutasteriidi + tamsulosiini kombinatsiooni.
 4. PDE-5 inhibiitorid.Selle rühma vahendite hulka kuuluvad kuulus sildenafiil, tadalafiil, vardenafiil, mis aitavad lõõgastuda corpora cavernosa silelihaskoe, suurendades seeläbi peenise verevoolu. Narkootikumid, mida paljud mehed peavad ainult intiimelu normaliseerimise vahendiks, võivad adenoomiga elu hõlbustada. Kõige selgemat mõju avaldab selles osas tadalafiil. On tõestatud, et selle pikaajaline kasutamine võib märkimisväärselt vähendada alumiste kuseteede sümptomite raskust, mis on iseloomulikud eesnäärme hüperplaasiale.

Aga kuidas on lood "ravimtaimedega"?

Fütopreparaadid, mis sisaldavad erinevate taimede ja õlide ekstrakte, on patsientide ja arstide seas väga populaarsed.

 1. Sabali palmi ekstrakt.Üks kuulsamaid taimseid ravimeid, mida kasutatakse eesnäärme adenoomi raviks. Toimeained on ekstraktis sisalduvate rasvhapete, fütosteroolide ja alkoholide koostis. Täpne toimemehhanism pole teada. Eeldatakse, et ravimil on antiandrogeenne toime, see blokeerib 5-alfa-reduktaasi ja avaldab põletikuvastast toimet. Tõendusmaterjal on äärmiselt kahtlane: uuringud ei ole leidnud eesnäärme adenoomiravimi kliiniliselt olulist mõju.
 2. Aafrika ploomikooreekstrakt.Eeldatavalt põhineb selle ravimi mehhanism põletikuvastastel ja antiandrogeensetel omadustel. Aafrika ploomi kooreekstrakti on aga uuritud väga vähe ja kahjuks pole selle tõhususe kohta veenvaid tõendeid. Õigluse huvides väärib märkimist, et Cochrane'i koostöö uuring näitas, et ekstrakt võib olla kasulik kuseteede alumiste sümptomite raskuse vähendamiseks. Ravim vajab täiendavat uurimist.
 3. Kõrvitsaseemned.Venemaa praktikas on neid adenoomide raviks kasutatud juba mitu aastakümmet. Uuringud näitavad, et kõrvitsaseemned võivad haiguse sümptomeid tegelikult leevendada. Samal ajal on nende kaasaskantavus suurepärane. Kavandatud toimemehhanism põhineb põletikulise protsessi raskuse vähenemisel.

Kokkuvõttes rõhutame, et eesnäärme adenoomi saab edukalt kontrollida nii ootava taktika abil kui ka kaasaegsete ravimite abil. Peamine on veenduda, et protsess on healoomuline, ja siis saate rahuliku südamega jätkata elu nautimist.