Krooniline prostatiit

Krooniline prostatiit on püsiv põletik, mis on põhjustatud eesnäärme infektsioonist või kaasnevatest patoloogiatest.

kroonilise prostatiidi nähud

Kroonilist prostatiiti diagnoositakse igas vanuses meestel. Statistika kohaselt on see haigus kõige levinum põhjus uroloogi külastamiseks alla 50-aastastel patsientidel. Kroonilises vormis paljastab bakterioloogiline uuring patogeeni ainult 5-10% patsientidest. Enamikul juhtudel peetakse haiguse põhjustajaks muid tegureid. On teada, et nakkuse olemasolu ei ole haiguse tekkimise eeltingimus. Eesnäärme krooniline põletik on polüetioloogiline patoloogia, mis on tingitud mitmest põhjusest ja provotseerivatest teguritest. 90–95% patsientidest on antibiootikumravi piiratud või puudub üldse tõhusus.

Kroonilise prostatiidi klassifikatsioon

Kroonilise prostatiidi etioloogilises klassifikatsioonis eristatakse haiguse kahte peamist vormi: krooniline bakteriaalne (nakkuslik) prostatiit ja krooniline mittebakteriaalne (aseptiline) prostatiit / krooniline vaagnapiirkonna valu sündroom (CPPS).

Kroonilise prostatiidi etioloogiline klassifikatsioon hõlmab järgmist:

 1. Krooniline bakteriaalne prostatiit.
 2. Krooniline mittebakteriaalne (aseptiline) prostatiit / CPPS ("prostatodüünia" või "valulik eesnääre", vananenud termin, mida kasutatakse patoloogia määratlemiseks).
 3. Krooniline mittebakteriaalne (aseptiline) prostatiit / CPPS koos põletikulise komponendiga (leukotsüütide kontsentratsioon eesnäärme, sperma ja uriini esimeses osas on oluliselt suurenenud).
 4. Krooniline mittebakteriaalne (aseptiline) prostatiit / CPPS ilma põletikulise komponendita (valgevereliblede kontsentratsioon eesnäärme, sperma ja uriini esimeses osas on põletiku jaoks ebapiisav).
 5. Asümptomaatiline krooniline prostatiit (tuvastatud laboratoorsetes uuringutes, ei avaldu kliiniliselt).

Krooniline bakteriaalne prostatiit on haruldane patoloogia, nagu nähtub ülaltoodud statistikast. Infektsioon põhjustab kroonilist korduvat eesnäärmepõletikku igal kümnest patsiendist. Patoloogiat seostatakse sageli teiste urogenitaalsete organite nakkushaigustega. Kõige sagedamini on selle põhjuseks mittespetsiifiline infektsioon, kuid suguhaiguste olemasolul võib krooniline näärmepõletik olla põhjustatud klamüüdiast, ureaplasmoosist, mükoplasmoosist või muudest spetsiifilistest mikroorganismidest.

Krooniline mittebakteriaalne (aseptiline) prostatiit ehk krooniline vaagnapiirkonna valu sündroom on pikaajaline korduv haigus, mis tuleneb eesnäärme aseptilisest põletikust. See on halvasti mõistetav patoloogia. Haiguse sümptomite esinemisel määratakse testidega valged verelibled näärme sekretsioonis, spermas, uriini algosas, kuid bakterioloogiliste uuringute tulemused on negatiivsed. Muudel juhtudel ei esine nakkuse märke ega väljendunud leukotsütoosi, millel on erksad sümptomid.

Eristage ka kroonilist prostatiiti ägedas faasis ja kroonilist prostatiiti remissiooni faasis. Tsükliline kulg on tüüpiline nii eesnäärme bakteriaalse kui ka mitteinfektsioosse põletiku korral. Kroonilise prostatiidi ägenemine viib mõlemal juhul sümptomite suurenemiseni.

Kroonilise prostatiidi patoloogiline (patomorfoloogiline) klassifikatsioon pakub patsientidele ja arstidele piiratud huvi.

Kroonilise prostatiidi põhjused

Eesnäärme kroonilise bakteriaalse põletiku põhjused

Krooniline nakkuslik prostatiit tekib eesnäärme kudede nakatumise tagajärjel. Põletiku kõige levinum põhjus on E. coli ehk E. coli. Harvem külvatakse perekonna enterokokkide, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas mikroobid.

Nagu mõned teised mikroobid, on ka E. coli võimeline moodustama õhukesi biofilme, mis koosnevad bakterite kogunemisest ja on tihedalt kinnitatud kanalite limaskestadele. See seletab, miks kroonilist prostatiiti ei saa alati ravida. Arvatakse, et nakkus levib tõusvalt läbi ureetra. Võimalik on aga ka nakkuse lümfogeenne ja hematogeenne levik.

Kroonilise nakkusliku prostatiidi tekke soodustavad tegurid on järgmised:

 • seksuaalselt aktiivne vanus;
 • eesnäärme adenoom või eesnäärme healoomuline hüperplaasia;
 • ureetra kitsendamine;
 • peenise ümberlõikamata eesnahk;
 • põie kaela hüpertroofia;
 • meditsiinilised protseduurid (põie kateteriseerimine, tsüstoskoopia);
 • haiguse eelsoodumusega geneetilised ja anatoomilised tunnused.

Eesnäärme kroonilise mittebakteriaalse põletiku põhjused

Kroonilise mittebakteriaalse prostatiidi täpsed põhjused pole teada. Võimalik, et seda haigust põhjustavad viirused või bakterid, mida eesnäärme sekretsiooni bakterikultuur ei tuvasta. Enamik teadlasi ja arste usub siiski, et krooniline mittebakteriaalne (aseptiline) prostatiit / CPPS on polüetioloogiline haigus, mis tuleneb mitmete ebasoodsate tegurite kombinatsioonist:

 • jalgrattaga sõitmine;
 • eesnäärme kudede ärritus, kui uriin siseneb selle kanalisse;
 • Eesnäärme ärritus mis tahes toidu või joogi tarbimise tagajärjel (eriti toiduallergiate või tsöliaakia korral);
 • vaagnaelundite närvilise innervatsiooni funktsionaalsed häired;
 • vaagnapõhjalihaste atroofia;
 • stress, psühho-emotsionaalne stress;
 • eesnäärme patoloogia, mis on jäänud pärast pikaajalist ägedat prostatiiti;
 • hormonaalsed häired;
 • põie haigused;
 • külm kliima.

Kuna haiguse täpsed põhjused pole hästi teada, võib kroonilise prostatiidi ravimine olla keeruline.

Kroonilise prostatiidi sümptomid

Kroonilist bakteriaalset (nakkuslikku) prostatiiti iseloomustab tsükliline kulg. Ägenemise faas asendatakse remissiooni faasiga. Ägenemiste vahel praktiliselt ei esine sümptomeid. Urogenitaalsete organite muude haiguste - uretriidi, epididümiidi, tsüstiidi - vahel on selge seos. Nende patoloogiate põhjus on reeglina sama patogeen, mis põhjustab kroonilist prostatiiti. Sümptomiteks ägenemise ajal on düsuurilised nähtused (sage urineerimine, krambid ja põletusvalud urineerimise ajal) ja erineva intensiivsusega valu perineumis, munandikotis, ristluus, koos peenise kiiritamisega.

Üldine seisund on tavaliselt rahuldav. Mürgistusnähte pole, kehatemperatuur ei tõuse. Pärasoole kaudu (pärasoole kohta) uurides võib eesnääre olla normaalne või kergelt paistes, ilma ägedale prostatiidile iseloomuliku terava valulikkuseta.

Kroonilist mittebakteriaalset (aseptilist) prostatiiti / CPPS-i iseloomustavad erineva raskusastmega (tuhmetest kopsudest kuni intensiivseteni) valud vaagnas, perineumis, ristluu piirkonnas ning need on haiguse (aseptilise kroonilise prostatiidi) tunnused. Eesnäärme põletiku nähud on kerged ja neid täheldatakse 50% juhtudest. Teistel patsientidel võivad nad puududa.

Võimalik on vere olemasolu spermas, valulik ejakulatsioon, defekatsioon, düsuurilised nähtused. Sümptomid võivad olla erineva raskusastmega. Valu antakse perineumile, pärasoolele, mistõttu inimesel on raske istumisasendit leida. Võimalik on ka väsimus, tarbetu väsimus, liigeste ja lihaste valu. Mõned patsiendid kurdavad vähenenud sugutungi, erektsioonihäireid (impotentsus).

Asümptomaatilisel kroonilisel prostatiidil pole sellele haigusele iseloomulikke sümptomeid, sellest ka selle nimi. Eesnäärme sekretsiooni laboratoorses uuringus määratakse leukotsütoos, konkreetse eesnäärme antigeeni taseme tõus on võimalik. Muid haigusnähte pole.

Kroonilise prostatiidi diagnoosimine

Kroonilise nakkusliku prostatiidi diagnoosimise peamised meetodid on laboratoorsed uuringud ja paiksed testid leukotsüütide allika määramiseks uriinis ja spermas.

Kolmeklaasiline uriiniproov aitab tuvastada põletikku. Selleks urineerib patsient kolmes katseanumas. Eesnäärme masseerimine teise ja kolmanda anuma vahel stimuleerib näärme sekretsiooni. Selle tulemusena sisaldab kolmandas anumas olev uriin eesnäärme sekretsiooni (leukotsüüdid, erütrotsüüdid, bakterid), mis määratakse analüüsi käigus. Eesnääret pole vaja spetsiaalselt masseerida ja näärme puhast sekretsiooni uurida.

Kolmandast anumast saab uriini saata bakterioloogilisele uuringule koos inokuleerimisega toitainekeskkonnale. Bakterite kasvu korral viiakse läbi antibiootikumide tundlikkuse test. Meetod aitab ravi täpsemalt ja tõhusamalt läbi viia. Kuna eesnäärme sekretsioon on sperma oluline osa, võimaldavad ejakulaadi mikroskoopia ja seemnekultuur ka õiget diagnoosi.

Kroonilise bakteriaalse (nakkusliku) prostatiidiga kaasneb PSA kerge tõus. Selle tase langeb pärast edukat ravi. Ultraheli ja muud instrumentaalsed uuringud ei oma olulist diagnostilist väärtust.

Kroonilise mittebakteriaalse (aseptilise) prostatiidi / CPPS diagnoosimine võib olla keeruline. Sageli diagnoositakse teiste urogenitaaltrakti ja bakteriaalse prostatiidi patoloogiate välistamisega. Selleks kasutatakse instrumentaalseid ja laboratoorseid meetodeid: uriini mikroskoopia (pärast eesnäärme massaaži kasutatakse ka kolme klaasi testi), sperma või eesnäärme sekretsioonid, millele järgneb inokuleerimine toitainekeskkonnale. Uuringute loend sisaldab PSA (vähi ja eesnäärme põletikuliste haiguste diferentsiaaldiagnostika) analüüsi.

Mikroskoopia näitab bakterioloogiliste ravimeetodite negatiivsete tulemustega leukotsüütide olemasolu uriinis, eesnäärme sekretsioonis, seemnevedelikus. Instrumentaalsed uurimismeetodid (ultraheli, tsüstoskoopia, MRI, CT) ei näita kaasuva patoloogia tunnuseid.

Kroonilise prostatiidi ravi

Kroonilise nakkusliku prostatiidi edukaks raviks on vajalik ratsionaalne ja suunatud antibiootikumravi. Valitud ravimid on fluorokinoloonid, mis tekitavad ravimi kõrge kontsentratsiooni näärme kudedes. Ravikuur kestab kuus kuni 12 nädalat. See antibiootikumravi kestus on vajalik nakkuse täielikuks likvideerimiseks ja ägenemiste ärahoidmiseks. Teise rea ravimid.

Bakteriaalset kroonilist prostatiiti saab ravida järjepideva ja piisava raviga. Sagedaste ägenemiste korral on vaja kontrollida immuunsuse seisundit. Samuti võib osutuda vajalikuks välistada HIV-nakkus, mis on sageli antibiootikumravi madala efektiivsuse põhjus. Sellistel patsientidel on antibiootikume võimalik välja kirjutada annuses, mis on piisav bakterite kasvu pärssimiseks.

Kroonilise mittebakteriaalse prostatiidi / CPPS-i ravi on keeruline, kuna nakkus ei ole kroonilise vaagnapiirkonna valu sündroomi ega abakteriaalse kroonilise prostatiidi põhjus. On vaja tõsiselt läheneda probleemile ja vastata küsimusele, kuidas ravida haigust, mille põhjus pole täpselt teada.

Tuntud etioloogia puudumine selgitab, miks katsed seda patoloogiat ravida on sageli ebaõnnestunud.

Kroonilise aseptilise prostatiidi ravimeetodid hõlmavad järgmist:

 1. Antibiootikumravi fluorokinoloonidega (kõigile patsientidele). Võimalik on nakkuse olemasolu, mida bakterioloogilise uuringu abil ei tuvastata.
 2. Alfa blokaatorid. Need aitavad parandada eesnäärme kudede vereringet. Efektiivsus on madal.
 3. Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ja muud põletikuvastased ravimid on väga tõhusad, leevendavad valu ja parandavad sümptomeid. Kuid ravi on patogeneetiline, pärast tühistamist võib haigus taastada.
 4. Füsioteraapia ja füsioteraapia harjutused (jooga, sport, aktiivne eluviis), aidates parandada vereringet ja kõrvaldada veenide ülekoormatus, hüpoksia, tugevdada vaagnalihaseid. Meetod aitab vastavate häiretega patsiente.
 5. Antidepressandid ja antikonvulsandid (ei ole tõestatud efektiivsena).
 6. Kirurgiline ravi: eesnäärme laser- või peennõelablatsioon (pole efektiivne).

Prognoos

Kroonilise nakkusliku prostatiidi korral on enamikul patsientidel prognoos soodne. Järjepidev ja piisav antibiootikumravi on edukas enam kui 80% juhtudest.

Kroonilise mittebakteriaalse (aseptilise) prostatiidi / CPPS-i prognoos on halvem. Ravi töötab ainult mõnel patsiendil. Teised kannatavad jätkuvalt kroonilise valu sündroomi all, hoolimata kõigi olemasolevate ravimeetodite kasutamisest. Haigusel on selgelt väljendunud mõju psühhoemootilisele sfäärile ja seksuaalsuhetele.